Moje asi nejoblíbenější kuchyně je indická. Tedy ta naše pseudo-indická, kterou je schopen Evropan zvládnout, co do obsahu chilli past apod. Miluji ji pro svoji barevnost a hravost. Je plná zeleniny, luštěnin, různých lahodných chutí a je většinou bez lepku.
Na autentickou indickou kuchyni si v Praze už můžete snadno zajít, ale předpokládám, že to vaří také v evropské verzi. Top indické restaurace najdete v Londýně, je to samozřejmě tím, že zde žije velká indická komunita a pokud do Londýna zavítáte, zkuste jednu z těchto restaurací, myslím, že to bude velký zážitek.
Moje první setkání s indickou nebo lépe řečeno srílanskou kuchyní bylo před více než 25 lety právě v Londýně, kde jsem jako studentka bydlela v rodině lékařky, která byla původem ze Srí Lanky (Cejlon). Její tatínek tam měl čajovou plantáž:-).
Jako správná Češka jsem znala kari jako koření od Vitany. Že je kari (Curry) lahodný pokrm, jsem pochopila až tam. Paní domu vařila naprosto skvostně, až na to, že mi tekly slzy a to ne dojetím, ale tím, jak to pálilo. Postupem času si na to člověk zvykne a tato jídla jsou prostě návyková.
Čočkový bezlepkový Dhál vařím velmi často. Ano, moji rodiče také nevědí, co to je, ale jakmile bezlepkový Dhál poprvé ochutnáte, myslím, že to nebude naposled. A jako bonus - příprava je velmi snadná a rychlá.
Příště přidám i recept na bezlepkový chléb Naan, který se k Dhálu skvěle hodí.
Pokud hledáte potraviny bez lepku a výběrové BIO a Demeter kvalitě, koukněte do našeho 100 % bezlepkového eshopu.
Snadné, do 30 minut na stole
Bez lepku, bez laktózy, masa a vajec
SUROVINY na bezlepkový Dhál na 2-3 porce:
1 hrnek červené nebo žluté čočky (je to docela jedno, jestli si vyberete červenou nebo žlutou, rozdíl v chuti je nepatrný)
olivový olej - nebo jiný dle Vašeho výběru, ano, Indové tam dají Ghí (přepuštěné máslo), klidně použijte, já mám raději zdravější verzi:-)
1 velká cibule
2 stroužky česneku
řapíkatý celer (2 řapíky)
3 cm čerstvého zázvoru
zeleninový vývar nebo vodu asi 3 hrnky
1 lžička římského kmínu (drcený)
1 lžička římského kmínu (celý)
1 lžička mletého koriandru
1 lžíce hořčičných semínek
1 lžíce kurkumy
dle chuti chilli papričky nebo drcené můžete také použít třeba zbylou kari pastu
sůl, pepř
1 lžíce limetové šťávy
svazek koriandru (čerstvý)
Chybí vám něco bezlepkového? Nakoupit můžete zde v našem 100 % bezlepkovém eshopu!
POSTUP přípravy na bezlepkový Dhál:
Očistíme si zeleninu. Cibuli, česnek a řapíkatý celer si nakrájíme najemno, zázvor můžeme nastrouhat nebo nakrájet také najemno.
Propláchneme si čočku a necháme okapat, připravíme si vývar nebo vodu. Vše bude probíhat rychle, je nutno mít vše předem připraveno.
V hrnci si rozehřejeme olivový olej a dáme si restovat cibuli, česnek, zázvor a řapíkatý celer. Jakmile bude zelenina růžová, přidáme hořčičná semínka - začnou poskakovat. Následně ihned přidáme ostatní koření a rychle restujeme, trvá to chviličku. Koření se rozvoní, ale pozor, nesmí se spálit!
Následně přidáme čočku, rychle orestujeme, osolíme a opepříme a zalijeme tekutinou.
Necháme vařit do změknutí. Jde to poměrně rychle.
Nakonec dochutíme limetovou šťávou a nasekáme si koriandr a ten můžeme zamíchat do bezlepkového Dhálu, popř. jen dozdobíme na talíři.
Podáváme s vynikající rýží basmati a nebo zmiňovaných chlebem Naan, recept Vám zde nasdílím příště.
Moji novou anglickou bezlepkovou kuchařku EAT LIVE FEEL WELL si můžete prolistovat zde 👇
📽 Zde se můžete podívat také na moje video, kde je popsáno, jak podobný (semínkový) chléb upéct a to krok za krokem.
Comments